Sığınak Havalandırma

SIğınak & Depo & Kapalı Alan Havalandirma Bizim İşimiz

 

 İnsan yaşamında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı, toplumsal ya da kişisel amaçlı olarak tasarlanan ve dış etkilere karşı koruma sağlayan kapalı alanlara sığınak denir. Sığınak yapımındaki amaç yaşamın sürdürülebilmesine olanak sağlamaktır. Uzun süreli koruma ihtiyacı gerektiğinde en önemli sorun havalandırma sistemidir. Sığınak havalandırma belli kurallara ve tehdidin çeşidine göre tasarlanmalıdır. Öncesinde sığınak olarak kullanılacak alanda keşif yapılarak kurulacak olan havalandırma sistemi belirlenmelidir. Kalabalık insan barındıran sığınaklarda biriken karbondioksit gazı insan yaşamı için tehdit oluşturur bu sebeple sığınak içerisine bol ve düzenli temiz hava iletimi gereklidir. Dışardan alınan havanın kimyasal ya da radyasyon içermesi ihtimaline karşın uygun filtreleme sistemi gereklidir,

Sığınak havalandırma koşulları

  • Sığınaktan dışarıya bağlantısı olan açıklıklar hava sızdırmaz hale getirilmelidir.
  • Sığınaktaki havanın hep aynı kalitede kalması için soğutma, ısıtma, nemlendirme yapılmamalıdır.
  • Sığınak içerisine kimyasal ve radyasyon sızmasını önlemek için iç ortamda dış ortama göre farklı basınç ortamı yaratılmalıdır.
  • Sığınakların enerji ihtiyacı için sığınak dışında bir jeneratör odası oluşturulmalı ve jeneratörden çıkan gaz doğrudan sığınak dışına verilmelidir.

ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER ;

Sığınaklar koruma sağlanacak alan ve içerisinde koruma sağlanacak kişi sayısına göre planlanmalıdır. Bu tür planlamadan sonra oluşabilecek tehlikelere uygun filtreleme sistemi oluşturulmalıdır. Uzun süreler sığınakta kalınabileceği varsayımı göz önünde bulundurulmalıdır. Sığınak havalandırma mutlaka konusunda uzman kişi veya kurumlar tarafından yapılmalıdır. Zira sonuçları insan hayatını direkt etkileyen bir uygulamadır.

Sığınaklar kullanım amacına göre özel sığınaklar, genel sığınaklar olarak iki başlıkta incelenebilir. Özel sığınaklar ev, işyeri, fabrika gibi yerlerin bodrumlarında yapılan özel bölümlerdir. Genel sığınaklar ise devlet tarafından geniş halk gruplarını korumaya yönelik olarak yapılan sığınaklardır. İmar kanununda belirlenen yönetmeliklere uygun yapılmalıdır. Sığınak havalandırma sistem tasarımı planlanırken 50 kişi üzerinde insan barındırmayı amaçlayan yerlerde yangın yönetmeliğine uygun tasarımlar uygulanmalı, gaz boruları ve tehlike içerecek diğer borular sığınak içinden geçmeyecek şekilde planlanmalıdır. Dışarı atılacak havanın banyo, tuvalet gibi bölümlerden dışarı atılması planlanmalıdır. Kullanılacak elektrik kabloları oluşabilecek tehlikeler düşünülerek seçilmeli ve nemli ortama uygun malzemeler kullanılmalıdır. Tüm havalandırma uygulamalarında belirli periyotlarda uzman personel tarafından bakım yapılmalıdır.

 SIĞINAK & DEPO & KAPALI ALAN HAVALANDİRMA HİZMET BÖLGELERİMİZ ;

Acarkent, Acarlar, Acıbadem, Altayçeşme ,Altunizade, Altıntepe, Anadoluhisarı, Anadolukavağı, Armağanevler, Atakent, Atalar, Ataşehir, Aydınevler, Aydınlı, Aydıntepe, Barbaros, Batı Ataşehir, Bayramoğlu, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Beykoz, Beylerbeyi, Bostancı, Bulgurlu, Büyükbakkalköy, Caddebostan, Caferağa, Cevizli, Darıca, Doğuşkent, Dragos, Dudullu, Dumlupınar, Erenköy, Esatpaşa, Esenkent, Esenler, Esentepe, Esenyalı, Esenşehir, Fenerbahçe, Feneryolu, Ferhatpaşa, Fikirtepe, Fındıklı, Gebze, Göztepe, Gülsuyu, Güzeltepe, Güzelyalı, Hekimbaşı, Hasanpaşa, Hasippaşa, Havuzbaşı, Ihlamurkuyu, Kadosan, Kadıköy, Kalamış, Karlıktepe, Kartal, Kavacık, Kavakpınar, Kaynarca, Kayışdağı, Kazasker, KirazlıTepe, Kozyatağı, Koşuyolu, Kurfalı, Kurnaköy, Kurtköy, Kuyubaşı, Kuşdili, Küçükbakkalköy ,Küçükyalı, Kısıklı, Kızıltoprak, Libadiye, Maltepe, Merdivenköy, Mimarsinan, Moda, Modoko, Orhangazi, Orhantepe, Ortadağ, Ortaçeşme, Pazarbaşı ,Paşabahçe, Pendik, Postane, Rahmanlar, Ramazanoğlu, Rıhtım, Sahrayıcedit, Samandıra, Sancaktepe, Sarıgazi, Selamiçeşme, Selimiye ,Soyak, Soğanlık, Soğuksu, Suadiye, Sultanbeyli, Söğütlüçeşme, Taşdelen, Tokatköy, Topselvi, Tuzla, TürkişBlokları, Uydukent, UğurMumcu, Yakacık, Yalıköy, Yavuztürk, YeniÇamlıca, Yenidoğan, Yenisahra, Yenişehir, Yeşilbağlar, Yüzevler, Ziverbey, Zümrütevler, Çakmak, Çamlıbahçep, Çamlıca, Çamçeşme, Çavuşbaşı, Çayırova, Çekmeköy, Çengelköy, ÇifteHavuzlar, Çubuklu, Çınardere, Ömerli, Ümraniye, Ünalan, Üsküdar, İcadiye, İdealtepe, İmes, İncirköy, İçerenköy, İçmeler, Şaşkınbakkal, Şenesenevler, Şifa, Şile, Şenlikköy, Haydarpaşa, RumeliHisarüstü, İzzetpaşa, Kadırga, Kamiloba, KapalıÇarşı, Kazlıçeşme, Kireçburnu, Korukent, Kumkapı, Kuştepe, Kuzguncuk, KüçükÇamlıca, Mahmutbey, Mahmutpaşa, Mevlanakapı, Nurtepe, Nakkaştepe, Örnektepe, Osmanbey, Pangaltı, Parseller, Piyalepaşa, Reşitpaşa, RumeliHisarı, Sarayburnu, Süreyyapaşa, Sütlüce, Tahtakale, Talatpaşa, Tarlabaşı, Teşvikiye, Topağacı, Topçular, Tophane, Üstbostancı, Valideçeşme, Yakuplu,Yenikapı,Yukarı Dudullu

0532 691 5582